Bug #461

Το UI δεν ανανεώνεται κάτω από IE

Added by Vangelis Koukis over 11 years ago. Updated about 11 years ago.

Status:Closed Start date:05/06/2011
Priority:High Due date:
Assignee:Mike Muzurakis % Done:

0%

Category:Cyclades UI Spent time: -
Target version:v0.4

Description

Το UI δεν ανανεώνει ποτέ σε icon view κάτω από IE. Αν ζητήσω "shutdown", μένει πάντα "shutting down". Αν από άλλο παράθυρο κάνω shutdown, δεν γίνεται τίποτε ποτέ, μέχρι να πατήσω F5.

bug-461.html Magnifier - HTML source από IE9 για bug #461 στον IE9 (98.3 kB) Vangelis Koukis, 05/27/2011 11:40 am


Related issues

blocks Synnefo - Feature #341: Έλεγχος για cross-browser compatibilty Closed 03/30/2011

Associated revisions

Revision df22d01c
Added by Mike Muzurakis about 11 years ago

Fix IE ajax interval issues, Refs #461

History

#1 Updated by Vangelis Koukis over 11 years ago

  • Category set to Cyclades UI
  • Status changed from New to Assigned
  • Target version set to v0.4

Αυτό δεν το συζητήσαμε στη σημερινή συνάντηση, από λάθος δεν είχα θέσει Caterogy: GUI. Το βάζω Target Version: 0.4, δεν έχει συζητηθεί με το Χρίστο, επιβεβαιώστε αν ότι μπορεί να είναι για v0.4.

#2 Updated by Mike Muzurakis over 11 years ago

  • Assignee changed from Dimitris Moraitis to Mike Muzurakis

#3 Updated by Mike Muzurakis about 11 years ago

  • Status changed from Assigned to Feedback

Έγινε στο df22d01c

#4 Updated by Vangelis Koukis about 11 years ago

  • Status changed from Feedback to Assigned

Πήγα να δοκιμάσω μερικά από τα tickets που έχουν μαζευτεί σε feedback, δεν μπορώ γιατί αυτή τη στιγμή (4c11df3c8 στο ui-0.4) δεν φαίνεται να παίζει τίποτε απολύτως. Στο machines view, βγάζει μόνο το header με τα εικονίδια, και μένει εκεί. Το από κάτω είναι άδειο, στο χρώμα του φόντου.

Δοκίμασα και με τους τρεις browsers που έχω διαθέσιμους.

#5 Updated by Vangelis Koukis about 11 years ago

Μάλλον κάτι δεν είχα κάνει σωστά με το settings.py.dist και την επαναδημιουργία του settings.py, αν και το έχω βάλει να γίνεται αυτόματα σε κάθε checkout.

Το προηγούμενο που έγραψα δεν ισχύει.

#6 Updated by Vangelis Koukis about 11 years ago

Ανανεώνει πράγματα σε IE9, αλλά δεν δείχνει τίποτε από σταματημένα μηχανήματα.
Με το που σταματήσει ένα μηχάνημα (ή είναι κάποιο ήδη σε error), το φλασάρει για λίγο στο κάτω μέρος, μετά το διαχωριστικό και μετά εξαφανίζεται. Όποιο μηχάνημα σταματήσω, εξαφανίζεται. Οι firefox, opera δείχνουν τη γραμμή και το σταματημένο μηχάνημα κανονικα.

#7 Updated by Mike Muzurakis about 11 years ago

  • Status changed from Assigned to Feedback

Περίεργη συμπεριφορά αυτή. Το δοκίμασα σε ΙΕ9 και δε μπόρεσα να το αναπαράγω. Συμβαίνει ακόμα (γίναν και αρκετές αλλαγές στο UI); Στο δικό σου instance συμβαίνει πάντοτε ή με κάποιο συνδυασμό αριθμού images stopped και running?

#8 Updated by Vangelis Koukis about 11 years ago

  • Status changed from Feedback to Assigned

Είμαι στο 20ac1f6f8ee7a του ui-0.4 branch. Το έχω αφήσει να τρέχει στο http://62.217.120.67:8000.
Όλα τα μηχανήματα είναι σβησμένα. Μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι τα βλέπεις κανονικά, γκρι, σβησμένα στον δικό σου IE9;
Σε Opera φαίνονται κανονικά, σε IE9 εμφανίζονται και εξαφανίζονται αμέσως.

Με το command-line cloud tool, παίρνεις κανονική απάντηση από το API, δοκίμασε στη συγκεκριμένη εγκατάσταση:
$ tools/cloud ls -l --host 62.217.120.67:8000

είναι όλα σε STOPPED.

#9 Updated by Mike Muzurakis about 11 years ago

  • Status changed from Assigned to Feedback

Εγώ τα βλέπω κανονικά τα σταματημένα σε ΙΕ9 και ο χρίστος σε ΙΕ8 στο instance σου. Το ίδιο και στα τοπικά μας instances. Έχεις κάποιο add-on που μπορείς να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις;

Σε κάθε περίπτωση ας ανοίξει νέο ticket με το συγκεκριμένο πρόβλημα και αν μπορείς να προσθέσεις κάποιες πληροφορίες και ας κλείσει αυτό που είχε να κάνει με το οτι ο ΙΕ περιμένει διαφορεική σύνταξη στην setTimeout για να μη μπλέκονται τα issues σε περίπτωση που θα χρειαστεί να ανατρέξουμε.

Στο html source του ΙΕ πρέπει να έχει ένα div class="terminated". Αυτό έχει κάποιο display:none; Περιέχει μέσα τα divs των σταματημένων μηχανημάτων;

#10 Updated by Vangelis Koukis about 11 years ago

  • File bug-461.htmlMagnifier added
  • Status changed from Feedback to Assigned

To ticket αυτό αφορούσε ότι στον IE δεν ανανεώνεται σωστά το UI.

Ο αρχικός λόγος που δεν ανανέωνε σωστά το UI ήταν bug στη χρήση της setTimeout() όπως ανέφερες. To site συνεχίζει να έχει πρόβλημα με την ανανέωση του UI, απλώς τώρα έχει αλλάξει ο λόγος, διορθώθηκε το ένα σφάλμα, αλλά μάλλον έχει εισαχθεί κάποιο διαφορετικό πρόβλημα.

Δεδομένου ότι είναι διαχειριστικό πρόβλημα και προκαλεί overhead να ανοίγουν διαφορετικά tickets κάθε φορά που προσπαθούμε να διορθώσουμε το ένα πρόβλημα και προκύπτει κάτι καινούργιο, νομίζω η συζήτση μπορεί να συνεχιστεί εδώ.

Τέλος, στο 40555f0c2554e συνεχίζει να εμφανίζεται, συνημμένο είναι το HTML source όπως μου το δίνει ο IE9 (F12 Developer Tools -> View Source -> Original).

#11 Updated by Mike Muzurakis about 11 years ago

  • Status changed from Assigned to Feedback

Το πρόβλημα είναι εντελώς διαφορετικό, το UI ανανεώνεται κανονικά και απ ότι καταλαβαίνω γιατί δε μπορώ να το αναπαράγω κρύβεται ενώ δεν θα πρεπε το div.terminated που περιέχει τα stopped μηχανήματα. Κτγμ πρέπει να πάει σε διαφορετικό ticket ώστε αν στο μέλλον παρουσιαστεί κάτι παρόμοιο ή έχoυμε κάποιο regression να μπορούμε να ανατρέξουμε και να βρούμε το σωστό ticket αφού ο τίτλος θα είναι σχετικός με το πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να μου στείλεις το source με e-mail και μαζί κι ένα screenshot? γιατί το redmine χαλάει το html attachment.

Τέλος, άλλαξες τη version του instance τώρα; Δε μου φορτώνει σε κανένα browser και βλέπω το παλιό layout.

#12 Updated by Vangelis Koukis about 11 years ago

  • Status changed from Feedback to Assigned

Mike Muzurakis wrote:

Το πρόβλημα είναι εντελώς διαφορετικό, το UI ανανεώνεται κανονικά και απ ότι καταλαβαίνω γιατί δε μπορώ να το αναπαράγω κρύβεται ενώ δεν θα πρεπε το div.terminated που περιέχει τα stopped μηχανήματα. Κτγμ πρέπει να πάει σε διαφορετικό ticket ώστε αν στο μέλλον παρουσιαστεί κάτι παρόμοιο ή έχoυμε κάποιο regression να μπορούμε να ανατρέξουμε και να βρούμε το σωστό ticket αφού ο τίτλος θα είναι σχετικός με το πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να μου στείλεις το source με e-mail και μαζί κι ένα screenshot? γιατί το redmine χαλάει το html attachment.

Μπορείς να κατεβάσεις κανονικά το attachment, κάνεις κλικ πάνω του, το βγάζει περίεργα το redmine και μετά δεξί κλικ στο Download (98.3) kB πάνω, Save link as κλπ και είναι ταυτόσημο με το αρχείο που έχω στο δίσκο μου.

Τέλος, άλλαξες τη version του instance τώρα; Δε μου φορτώνει σε κανένα browser και βλέπω το παλιό layout.

Πράγματι, είναι το δικό μου σάιτ για δοκιμές και χρειάζεται να δουλέψω σε άλλο branch. Στο 62.217.120.67:8001 υπάρχει το instance που τρέχει ο Κωνσταντίνος, είναι πάντα σε τελευταίο ui-0.4 και εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα.

Οπότε μπορείς να δεις από εκεί τι γίνεται.

#13 Updated by Christos Psaltis about 11 years ago

Κωνσταντίνε θα ανοιγοκλείνουμε μηχανήματα για δοκιμές, οπότε μην αγχωθείς

#14 Updated by Mike Muzurakis about 11 years ago

κι εκεί με ΙΕ 9 σε μένα και ΙΕ8 στου χρήστου πάντως δεν εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα. Τα σταματημένα φαίνονται κανονικά, και ο ΙΕ ανανεώνεται. Βλέπω τις αλλαγές από σταματημένα σε running κτλ.

#15 Updated by Vangelis Koukis about 11 years ago

Ας μην το κουράζουμε άλλο εδώ. Αυτό παραμένει ανοιχτό πρόβλημα, όσο δεν μπορώ να το δω σωστά.

Μακάρι να είναι πρόβλημα μόνο με τον δικό μου IE9, στην τελική πολλοί από τους ενδιαφερόμενους ΙΕ έχουν, δεν είναι δύσκολο να γίνουν δοκιμές, και τα demos εφεξής με IE θα γίνονται.

#16 Updated by Mike Muzurakis about 11 years ago

  • Status changed from Assigned to Feedback

Δεν είναι το σωστό source αυτό. Λείπει το view. Το ολοκληρωμένο source (με ότι έχει φτιαχτεί από js με τα ajax calls) μπορείς να το αποθηκεύσεις με F12 και Ctrl+S (ή το εικονίδιο save) όπως είσαι στην αρχή στο HTML tab.

Εναλλακτικά, αν μπορείς πλοηγήσου με F12 στο source του explorer και πες μου αν υπάρχει div class="terminated" και αν έχει μέσα divs με μηχανήματα. Η σειρά των enclosing DOM objects είναι η:
html>body>container>content>wrapper>css-panes>machines-pane>machinesview>machinesview-icon κι εκεί μέσα πρέπει να έχει div class="running" και div class="terminated".

Η μόνη διαφορά που βλέπω στο setup είναι οτι εσείς τρέχετε nginx, αλλά από την άλλη τόσο ο ΙΕ9 μου, όσο και ο ΙΕ8 του χρήστου δεν έχουν πρόβλημα με αυτό στα δικά σας instances. Απλά όσο δε μπορώ να το αναπαράξω, αναγκαστικά το ψάχνουμε λίγο στα τυφλά. Καλό θα ήταν αν μπορεί και κάποιος άλλος να δοκιμάσει με IE9 στα παραπάνω instances και να γράψει εδώ τα αποτελέσματα. Τουλάχιστον να ξέρουμε αν θα πρέπει να επικεντρώσουμε την αναζήτηση σε κάτι που έχει διαφορετικό ο browser σου ή σε κάτι άλλο.

#17 Updated by Vangelis Koukis about 11 years ago

  • Status changed from Feedback to Closed

Μου παίζει κανονικά.

Έψαξα τα πάντα, έκανα ό,τι αναβαθμίσεις υπήρχαν, συνέιζε, τελικά, έφταιγε ο driver της κάρτας γραφικών μου για κάποιο λόγο.
Αναβάθμισα, πλέον και ο δικός μου IE9 δείχνει σωστά το pane με τα σταματημένα...

Το κλείνω.

Also available in: Atom PDF